Jak vybrat golfový driver a hole pro dlouhou hru?

Titleist TS2 Driver - Adam Scott

Na trhu je velké množství značek a modelů a pro laika není jednoduché se v tom všem vyznat. Stejně jako v ostatních sportech platí i v golfu, že každý jsme jiný a máme jiné fyzické a výkonnostní předpoklady a proto se nelze jednoduše spokojit s tím, co za standard považuje výrobce, ale je nutné si najít „svůj“ standard pro vaší hru.

Vybíráme driver. Na co se při výběru zaměřit?

Titleist golfový driver, TaylorMade golfový driver, Callaway golfový driverPing golfový driver, Honma golfový driverMizuno golfový driver

Hlava hole

Při výběru svého nového driveru by vaše pozornost měla nejdříve směřovat k designu hlavy. Velikost hlavy je nejčastěji 460cc, což bude vyhovovat většině amatérských hráčů, ale i profesionálů. Pro pokročilé hráče často výrobce nabízí i hlavu hole s menším objemem, která se odlišuje i velikostí a tvarem impaktové plochy.

Obecně se dá říci, že tvar impaktové plochy pro vyšší promíjivost je nižší a delší, naopak u hlav pro pokročilé hráče je impaktová plocha vyšší a užší. Dalším důležitým parametrem je vyvážení hlavy. Hráč to na první pohled nepozná, ale obecně platí, že hlavy pro amatérské rekreační hráče mají vyvážení co nejvíce do stran a po obvodu hlavy, pro zvýšení promíjivosti, ale hlavně pro ovlivnění vzletového úhlu a spinu míčku.

U driverů pro pokročilé hráče mají hlavy umístěné těžiště více do středu a blíže impaktové ploše, pro nižší spin a pronikavější trajektorii. V posledních dvou sezónách se objevili na trhu hole s možností měnit vyvážení. Jde o určitě skvělý nápad, protože každý hráč pak má možnost s pomocí odborníka na měřící technice nastavit svůj driver pro maximální výkon podle svého švihu.

Loft

Dlouho se mezi hráči rozšiřovala nepravda o tom, že větší délka souvisí s nízkým loftem. Začátečníci se tak nesmyslně vrhali do loftů 9,5 a nižších, bez větší znalosti, co to vlastně ten loft ovlivňuje. Pro většinu amatérských hráčů je vhodné používat loft 10,5 a vyšší, ovšem za předpokladu, že je driver osazený i správným shaftem.

Správně vybraný loft ovlivňuje především dvě věci a to vzletový úhel a spin míčku. Platí, že vyšší loft generuje vyšší trajektorii a spin míčku a nižší loft pomáhá k nižší pronikavější trajektorii a nižšímu spinu. Tomuto je důležité věnovat pozornost, protože příliš vysoký spin je stejně nežádoucí jako přiliš nízký. Určit optimální hodnoty je dost obtížné, protože ty jsou u každého hráče jiné.

Nejlepší způsob jak vybrat správný loft je návštěva specializovaného fitting centra s kvalitní měřící technikou. Stejně jako možnost měnit si vyvážení hlavy je možné v posledních několika sezónách měnit i nastavení loftu. Na každý shaft je nasazéná koncovka, která je ohnutá tak aby při zasunutí do hlavy měnila stupeň loftu. Díky této změně loftu si změníte i pozici hlavy při impaktu, obecně platí že vyšší lofty hlavu mírně přivírají a nižší otvírají.

Váha a tvrdost shaftu

Shaft je pomalu to nejdůležitější co na své holi máte (možná i to nejdůležitější). Většina hráčů mu nevěnuje příliš pozornosti, což je velká chyba, protože bez správného shaftu budete těžko posílat míčky z týčka daleko na střed fairwaye. Nejčastějším problémem je, že se hráč spokojí se standardním shaftem, který výrobce určí za standard, ale už neřekne pro koho je vlastně určený. Nezřídka se pak stává, že vysoký silový hráč má sice x-stiff tvrdost, ale váhu shaftu absolutně neodpovídající jeho švihovému tempu.

Právě vaše švihové tempo vám napoví jakou váhu by váš shaft měl mít. Jste-li hráč s plynulým a pomalejším tempem zaměřte se na shafty kolem 50-60gr. Máte dynamické tempo nebo jste-li silový hráč, který nešvihá v plném rozsahu určitě byste měli věnovat pozornost shaftům s váhou 60gr a více. Budete překvapení jak snadno se vám potom bude švihat. Výše jsme nakousli tvrdost shaftu, která je druhým důležitým parametrem.

Tvrdosti jsou od měkké dámské (Nejčastěji označené jako Ladies, či Ladies Lite) až po tvrdé pánské (Nejčastěji X-Stiff, ovšem jsou i možnosti jak dále shafty přitvrzovat). Tvrdost shaftu se vybírá podle vaší švihové rychlosti. Existují přibližné tabulky, kde si můžete dohledat svou tvrdost podle vaší carry vzdálenosti, ale jde o poměrně nepřesné určení a tak stejně jako u předchozích parametrů je nezbytné výběr tvrdost konzultovat s odborníkem na měřící technice.

Délka shaftu

Nenechte se zmást a buďte opatrní. Délka shaftu je parametr, který je nejvíce matoucí a často je to právě ona kdo způsobuje hráčům největší potíže při jejich dlouhé hře. Především je to délka shaftu, která dává marketingu největších značek munici pro tvrzení, že je jejich driver zase delší než ten předchozí. Vše samozřejmě podloženo výsledky z testů na robotovi.

Ano delší shaft vám může přidat vzdálenost, ale také přidělat slušné starosti.

Výrobce už neřekne, že robot je nastavený tak aby s jakkoliv dlouhým shaftem zasahoval míček na impaktové ploše na milimetr přesně v 10 odpalech z 10. A tam je ten zakopaný pes. Pokud jste pokročilý hráč a trefujete míček precizně pak bez kompromisů vytěžíte i maximum z delšího shaftu.

U amatérských hráčů ale platí, že čím delší shaft tím větší nepřesnost zasahovaní míčku. Řekněme, že největší vzdálenost dosáhnete pokud budete trefovat míček na vrchní polovině impaktové plochy v místě od středu ke špičce. S kratším shaftem máte lepší kontrolu a tak budete snadněji zasahovat tuto oblast a odpálíte dále.

S delším shaftem sice vyvinete vyšší rychlost švihu, ale nebudete míček čistě zasahovat a tím budete dost ztrácet.

Skvělým příkladem může být váš kolega ve flightu, který váš driver přestřelí trojkou dřevem. Pravděpodobně ji totiž díky kratšímu shaftu dokáže trefit přesněji a využije maximálně vyvážení a materiál tak jak to výrobce zamýšlel. Vy máte sice driver s delším shaftem, ale nedokážete ho trefit přesně a tak ztráty vzdálenosti dosahují až desítek procent. Nejčastější délka shaftů u amatérů je 44,5 až 45“.

Průměrná délka shaftu na PGA Tour je 44,75“. Zaměřte se na délku svého shaftu a snižte rozptyl vaší hry z týčka.

Fairway, Hybridy

Titleist fairwayová dřeva, TaylorMade fairwayová dřeva, Callaway fairwayová dřevaPing fairwayová dřeva, Honma fairwayová dřevaMizuno fairwayová dřeva

Driver bychom měli vybraný a teď se zaměříme na fairwayová dřeva a hybridy. Co to je a proč byste je měli hrát? Jako první byste si měli určit jaké hrajete nejdelší železoale pravdivě, v kolika případech na stupnici do deseti trefíte vaši pětku železo? v šesti a čtyřku železo ve třech?

Skvěle, pak je vaše nejdelší hratelné železo č. 5 a je nutné zjistit jaký na něm máte loft. Z druhé strany potřebujeme vědět loft vašeho driveru, abychom si určili jaké rozestupy by měly mezi holemí být. Na nejdelším železe budete mít loft přibližně 26° a driver 10,5°. Tuto mezeru je tedy nutné doplnit holemi, které vyřeší rozdíly ve vzdálenostech mezi vaším driverem a pětkou železem.

Titleist hybridy, TaylorMade hybridy, Callaway hybridyPing hybridy, Honma hybridyMizuno hybridy

Ideálně by to měly být hole s lofty 15-16° a 20-21°. Otázka, kterou byste si měli před výběrem zodpovědět je, ve kterých případech budete tyto hole používat. U loftu 15-16° padne volba v 99% případů na fairwayové dřevo, které můžete používat nejen pro hru z týčka, ale i pro přiblížení druhou ranou na pěti paru, kde nemáte ambice zasahovat green a proto uvítáte i přiměřený doběh.

U loftu 20-21° už přichází v úvahu dvě možnosti, dřevo č. 5 nebo hybrid č. 4. Hrajete-li tyto hole do greenu a vždy vám nějaké ty metry chybí? Zvažte variantu fairwayového dřeva, po impaktu míček tolik nenastoupá a po dopadu bude ještě rolovat, snadněji se dostanete na kraj greenu, sice né přesně k jamce, ale patujete.

Pokud chcete atakovat jamku, potřebujete mít maximální kontrolu nad dopadem míčku a proto pro vás je jakýkoliv větší doběh nežádouci. Hybridy mají vyvážení hlavy tak aby měly proti dřevům vyšší trajektorii, vyšší úhel dopadu a vyšší spin, můžete tak hrát bez starostí po vlajce aniž byste se strachovali, že míček vám po dopadu bude rolovat ven z greenu. Vzpomeňte na výběr driveru, i tady platí pravidlo o přesnosti zasahování. Fairway dřevem získáte vzdálenost, ale na úkor přesnosti (proti hybridu větší hlava, delší shaft apod.). Hybridem můžete skórovat, kratší shaft a větší efektivní oblast pro trefování je ideální pro přípravu pozice na další eagle.

Výběr shaftu už není taková věda jako u driveru a platí dvě pravidla.

  • Shaft na fairwayovém dřevu a hybridu bude mít stejnou váhu a tvrdost jako driver,
  • nebo bude váha odstupňovaná přibližně po 10gr.