Jak vybrat golfový patr?

Vyvážení hlavy určí jaký model je pro vás nejvhodnější.

Vyvážení hlavy putteru si můžete ověřit když položíte putter (shaft) na ukazovák vaší ruky přibližně 20cm od hlavy. Hlava buď zůstane ve vodorovné poloze a tím je vhodná pro hráče patující po linii k jamce, nebo se špička vytočí (přibližně o 45°) k zemi což bude vhodný putter pro hráče patující po mírném oblouku. V případě, že se špička přetočí téměř o 90° k zemi, pak je putter vhodný pro hráče patující po silném oblouku.

Délka putteru a nový trend Counter balance.

Každý máme svůj standardní postoj, který nám je přirozený pro pohyb při patování. Při výběru patru tento postoj zaujměte a postupně zkoušejte konvenční délky (33“,34“,35“), dokud nevyberete jednu, se kterou se budete cítit nejlépe. Pokud by to nebyla ani jedna z nich, jsou tu dvě možnosti od značky Ping, která je průkopníkem ve vývoji patrů už přes 50 let. Buď si můžete nechat na základě měření vyrobit Ping putter s fixní délkou, který může měřit např 31“ nebo i 36“ nebo si vyberete variantu, u které můžete libovolně délku patru nastavovat od 31“ až do 38“ pomocí klíče, který je součástí balení.

Nově se u většiny výrobců objevují tzv. Counter Balance modely. Jde o putter, který je v základu delší, nejčastěji 38“ a kombinuje v sobě těžší hlavu a přidané závaží na konci gripu. Cílem těchto putterů je zlepšení tempa při nápřahu a prošvihu. Díky těžším hlavám a lepšímu rozložení hmotnosti mají tyto puttery i vyšší moment setrvačnosti (MOI), což pro vás bude znamenat lepší kontrolu nad délkou patů, kdy míček netrefíte ideálně na středu hlavy.

Counter Balance puttery jsou i populární variantou u hráčů PGA Tour, kteří postupně přecházejí od putterů typu Belly nebo Long.

Výběr gripu u putteru je značně důležitý, hlavně z hlediska komfortního pocitu.

Z našich zkušeností při výběrech v CityGolf.cz můžeme potvrdit, že většinově v případě dámských gripů je řešena spíše barva a měkkost provedení, zatímco pro pány je nejdůležitějším hlediskem tloušťka. Na trhu je velké množství různých typů gripů, od tenkých až po tlusté, u kterých se mění i technika držení.

Tlusté gripy mají velkou výhodu v tom, že eliminují nežádoucí aktivitu zápěstí. V případě takového výběru si však musíte rovněž uvědomit, aby putter s tlustým gripem prošel vrchním rozdělovačem do vašeho bagu.