Tipy pro maximální zlepšení vaší hry. Jak se zlepšit v golfu?

Vážený golfisto, Vážená golfistko,

jsme rádi, že si právě čtete tento text, protože ten byl připraven pro Vás, kteří to s golfem myslíte vážně. Jako prodejci, profesionálové, jsme sestavili několik oblastí, které vnímáme z hlediska nejlepšího výkonu za klíčové, a kterým byste měl/a věnovat pozornost.

Stejně jako u jiných sportů je i v golfu oblast vybavení nedílnou součástí. Bez vybavení nelze golf hrát a bez správného vybavení se lze jen těžko zlepšovat a golf si užívat. Proč se vyplatí věnovat správnému vybavení dostatek času a proč je často lepší oželet lákavé nabídky nejnižších cen a ohromujících slev a vybrat si vybavení, které bude právě Vám při golfu přinášet největší užitek?

Golf je časově náročný sport. Když si čas uděláte, budete si ho chtít určitě užít. Stejně jako když vyrazíte na kolo, je předpoklad, že si upravíte sedlo podle vaší postavy a nebudete chtít šlapat tak, že se vám kolena budou dotýkat loktů. Když vyrazíte na běžky určitě si dobře rozmyslíte délku holí. Věřte, že pak při každém odpíchnutí proklejete 30% slevu na hole, které jsou o 15 cm kratší než potřebujete.

V golfu to není jiné. Každý jsme jinak vysoký a potřebujeme jinou délku holí. Každý šviháme jinak rychle a potřebujeme jinou váhu a tvrdost shaftů. Ano, je to sice jen slabá, dutá trubička, ale jednou může být z oceli s váhou 90 gramů a jednou s váhou 130 gramů. Rozdíl 44%! 

Golf je sport a při sportu chce většina z nás relaxovat, zlepšovat svou psychickou i fyzickou kondici, překonávat sám/a sebe a zlepšovat se.

Golfové vybavení na míru

Jak se řekne „na míru“, každý si představíme útok na naše peněženky. Než budete číst dál, ujišťujeme Vás, že 99% úprav na míru je zdarma. Proti fantastickým holím ve standardní konfiguraci, které leží obchodníkovi na skladě tak u nás nezaplatíte za vybavení na míru ani korunu navíc. Jen si několik pracovních dní počkáte, než je v oficiálních custom centrech vyrobí.

Žijeme v zemi, kde je v golfu odborník na golfové hole a jejich fitting skoro každý, kdo vypil aspoň jedno kafe v golfové klubovně, nebo zná golfistu, který zahrál pod sto. Pokud s golfem začínáte, asi rady od „zkušenějšího golfisty“ uvítáte. Počáteční neúspěchy nebudete určitě připisovat holím nebo dalšímu vybavení, protože jste to vy, kdo se učí švihat. Říkáte si, že vlastně nic neriskujete, ale opak je pravdou. Když pomineme zdravotní rizika, která jsou se špatnou výbavou mnohem vyšší, tak dost riskujete i to, že tak krásný sport po několika prvních nezdarech opustíte. U pokročilých hráčů je fitting holí naprostou součástí procesu nákupu. U pokročilých hráčů! Ano u těch, kteří dokáží obstojně švihnout i s holemi naprosto nevyhovujícími. Když si pak spojíte špatně vybranou sadu holí a rekreačního hráče, asi je zbytečné dodávat, že je zaděláno minimálně na velké zklamání.

Při fittingu holí v Citygolf Fitting Centru řešíme tyto oblasti:

  • výběr správného modelu podle výkonnosti hráče/hráčky
  • výběr správného shaftu, model shaftu a tvrdost
  • výběr správného gripu (měkký, tvrdší, slabší, silnější…)
  • délku shaftu, nikoliv staticky podle tabulek, ale podle švihu a zasahování míčku na impaktové ploše
  • loft a nastavení lie

a v neposlední řadě i složení sady tak, abyste měli hůl na každou vzdálenost, kterou na hřišti budete potřebovat zahrát.

Nákup holí bude asi největší finanční výdaj, který budete mít spojený s golfovou hrou. Věnujte mu prosím pozornost, protože ať už začínáte, nebo jste pokročilý hráč, vybavení na míru je klíčem k vašemu úspěchu a postupnému zlepšování.

Golfové gripy

Udržujte své gripy "svěží". Kontrola a důvěra pro každou další ránu začíná ve vašich dlaních.
Ať už hrajete sportovní nebo rekreační golf, neměli byste funkci gripů podceňovat. Grip je místo, kterým se propojuje vaše tělo s holí a je potřeba mu věnovat poměrně velkou pozornost. Gripy se vyrábí z gumy a ta má nějaké přirozené vlastnosti, které jsou upraveny technologiemi pro vyšší zatížení a použíti pro sportovní účely. Stejně jako každá věc se i gripy opotřebovávají a je potřeba je čas od času vyměnit.

Podle společnosti GolfPride by měl každý golfista na svých holích měnit gripy minimálně jednou za rok. Sportovní hráči, by je měli měnit podle zatížení, ale minimálně 2x až 3x za sezónu. Pokud některými holemi trénujete raději, nebo je častěji (kvůli důvěře) používáte na hřišti, budou na nich gripy opotřebované dříve než na ostatních. Jednou za sezónu byste měli na všech holích gripy vyměnit aby byly stejné.

Grip má pro každého hráče jiný význam a funkci. Pro výběr správných gripů je asi nejdůležitější pocit. Preferujete měkčí gripy pro maximální tlumení, nebo tvrdčí gripy pro lepší odezvu a kontrolu? Gripy je možné pořídit s nejrůznější texturou pro lepší držení.

Skladem máme na 500 gripů pro golfové hole a patry. Rádi vám je vyměníme na kamenných pobočkách v Praze, Brně, nebo Pardubicích. Regrip do tří holí zpravidla zvládáme na počkání. Celou sadu pak do druhého dne.

Správný golfový míček

Míček je část výbavy, kterou požíváte při každém odpalu. Díky materiálům a novým technologiím, můžeme využívat vlastnosti, o kterých si mohli naši předchůdci jen zdát. Je velká škoda, pokud byste se špatným výběrem míčku o tyto možnosti obírali. Možná se to nezdá, ale těžko byste hledali další míček sloužící ke sportu, který poletí 300 a víc metrů a zároveň je tak měkký, že v některých situacích zastaví na místě.

Co vám doporučujeme pro maximální výkon?

Vyhněte se loveným míčům. Investovali jste do vybavení na míru a nyní hrajete lovené nebo použité míče? Pak je to velká škoda, protože se tím celá investice znehodnocuje. Vylovené míče mají jednu velkou nevýhodu, nedá se u nich předpokládat co se stane ve vzduchu. Byl vylovený krátce po tom co ho někdo utopil? Byl vylovený poprvé? Byl před tím než ho někdo vylovil nový, nebo už byl použitý? V každém případě už nemá předvídatelné vlastnosti jaké měl po vybalení z krabičky. 

Hrajte pořád stejný míč. Jen tak dokážete vybrat ten nejlepší. Začněte třeba míčkem ze střední kategorie, pozorujte jak se chová když trefíte dobrou ránu z týčka, nebo jak se chová při krátké hře. Vyhovuje vám z týčka, ale preferujete více spinu kolem greenu? To už je dost informací na to změnit míček blíže k tomu vašemu, ideálnímu. Není vždycky podmínkou hrát nejdražší míčky. I když je Titleist PRO V1 nejkomplexnější míček na trhu s nejlepším výkonem ve všech měřených kategoriích, nebude vždycky nejlepší pro rekreační hráče v poměru cena / výkon. 

Stanovte si co od svého míčku očekáváte. Maximální vzdálenost? Měkký pocit při kontaktu s holí? Maximální spin při krátké hře? Vyberte si model míčku a potom s ním zahrajte několik kol. Míčky mají často jasné rozdělení, pro jakou skupinu hráčů je každý model určený. Vývojové centrum tomu potom přizpůsobuje použité materiály, kompresi, počet a rozložení dimplů atd. 

 Abyste vlastnosti míčku dokázali posoudit je nutné odehrát minimálně celý tucet a několik kol. Trojičky už pak můžou být vítaným doplněním bagu, když narazíte na ten pravý. Když budete věnovat čas výběru správného míče, doplníte další dílek do mozaiky pro vaše maximální zlepšení.

Následující kategorie nejsou tak klíčové jako předchozí dvě, ale rozhodně lepšímu výkonu pomáhají a zvyšují pohodlí při hře.

Pohodlná golfová obuv

Určitě se shodneme, že není nic horšího, než když vás na dobře rozehraném turnaji začnou po 11 jamkách tlačit boty. Golfová obuv je asi nejsložitější kategorií, které se věnujeme. V obchodech si všichni naši klienti obuv vyzkouší před koupí, ale i přes to, že na místě jim obuv sedí, může se stát, že puchýře se dostaví po několika prvních jamkách.

Při výběru ideální obuvi se držte toho co máte ozkoušené, tlačili vás předchozí boty u jazyku? Zkontrolujte si při zkoušení, že je jazyk dostatečně měkký. Cítil jste při došlapu tvrdost spiků? Zaměřte se na bezspikové boty nebo na modely, které mají pod spiky tvrzené podložky, které rozkládají váhu při došlapu. Sdělte nám při zkoušení vše s čím jste se v minulosti potýkali, usnadní nám to doporučit vám ten správný model.

Golfová rukavice

Rukavice se používají pro lepší grip a ochranu vašich dlaní. Nejdůležitější je vybrat správnou velikost a model. S velikostí vám nepomůže žádný internetový obchod, ale je nutné navštívit kamenný obchod a rukavici zkusit. I jednotlivé modely od jednoho výrobce se od sebe můžou lišit velikostí dlaně, délkou a šířkou prstů. Budete-li mít rukavici příliš velkou bude vám překážet při držení hole, naopak pokud budete mít rukavici malou, bude vás škrtit a ovlivní to sílu vašeho držení.

Ruce se často potí a když používáte opalovací krémy, je to rukavice, která se uvnitř zamastí. V kombinaci s potem a dalšími vlivy, jako voda nebo slunce vzniká dost nepříjemné prostředí, ve kterém se rukavice poškozuje. S každou další hrou se rukavice stává opotřebovanější a její přilnavost a flexe se dost razantně zmenšuje. V důsledku snížené přilnavosti nebo jiného opotřebení začnete tyto absence eliminovat špatnými návyky držení.

Na trhu je na výběr široká nabídka modelů i značek. My jsme si vybrali značku FootJoy, protože nabízí kompletní sortiment od rukavic do deště, přes tréninkové rukavice až po nejlepší rukavice, které používají vítězové Major turnajů. S radostí vám pomůžeme s výběrem tréninkové a turnajové rukavice. Nezapomeňte i na rukavici do deště, která má výjimečnou schopnost rychlého schnutí což uvítáte nejen při dešti, ale i v horkých letních dnech, kdy se vám nadměrně potí ruce.

Přejeme hezkou hru!