Jak vybrat golfové hole?

Nezapomeňte, že CityGolf není jen golfový eshop, ale provozujeme i kamenné obchody v Praze, Pardubicích a od 1.5.2022 i v Brně. V každém obchodě pracují golfisté různých výkonnostní a dokážou vám perfektně poradit s výběrem, jaké golfové hole jsou ideální přesně pro vás. V Praze i Brně máme nejvybavenější testovací centra, kde můžete vyzkoušet golfové hole Callaway, Titleist, TaylorMade, Mizuno, Ping nebo Honma. Na nejširší nabídce si zakládáme a pravidelně doplňujeme novinky hlav i shaftů, které nikde jinde nenajdete. Postarají se o vás zkušení fitteři, kteří mají mnoha leté zkušenosti s výběrem golfových holí jak pro začínající rekreační, tak pro sportovní i výkonnostní hráče.

Vybírejte dle svých zkušeností

V CityGolfu jsme za dobu, co golfové hole prodáváme, sestavili čtyři skupiny hráčů. Zkuste odhadnout svou hru a zařadit se do jedné z nich. (na eshopu si můžete hole z jednotlivých skupin vybrat pomocí filtru Typ hráče)

  • Rekreační hráč – Pravidelně hraje a téměř netrénuje. Když najde čas na golf, chce ho trávit na hřišti a ne na rohožce. Preferuje hole s vysokou promíjivostí pro snadné zasahování. Nechystá se tvarovat rány a hlavním cílem je dostat míček snadno do vzduchu a pokud možno bez velkých komplikací do jamky.
  • Pokročilý rekreační hráč – Pravidelně hraje a nepravidelně trénuje. Preferuje snadno hratelné hole s vyšší promíjivostí a sportovním vzhledem. Nemá ambice hrát výkonnostní golf, ale když se mu daří, má vyšší procento zasažených fairwayí a greenu v regulaci.
  • Sportovní hráč – Pravidelně hraje a pravidelně trénuje. Preferuje sportovní design holí se zvýšenou promíjivostí. Často trefuje sweetspot a s vysokou pravděpodobností zasahuje fairway a pozice na greenu pro snadné skórování.
  • Výkonnostní hráč – Pravidelně hraje a často trénuje. Dokáže tvarovat rány a zahrát z jakékoliv pozice. Jeho skóre se pohybuje kolem paru a od svého vybavení požaduje maximální odezvu a precizní cit.

Hranice mezi těmito kategoriemi nejsou ostré a není výjimkou, že hráči kombinují golfové hole ve svém bagu napříč těmito kategoriemi. Například u driveru preferují vysokou promíjivost, a proto volí driver z kategorie pro pokročilé rekreační hráče, od želez vyžadují lepší odezvu a kontrolu, a proto volí železa pro sportovní hráče.

Při výběru je nutné vyvarovat se mýtu, že si koupíte rovnou golfové hole pro sportovní hráče a že do nich „dorostete“. Často se stává, že než do nich „dorostete“ golf si znechutíte tolika zbytečně zkaženými ranami, že se s chutí vrhnete do jiného sportu.

Správný odhad svých schopností je důležitý pro váš golfový růst a maximální požitek ze hry. Možná vás překvapí, že hráči na Senior PGA Tour často volí hole z kategorie pro pokročilé rekreační hráče i přes to, že jsou stále výborní golfisté. Hole s vyšší promíjivostí volí, aby si hru usnadnili a více užili i bez tréninku, kterému se už nemohou věnovat jako dříve.

Druhy golfových holí

Vaše golfová sada může obsahovat až 14 holí. Jednou z nich bude určitě driver, kterým budete jamku nejčastěji rozehrávat a druhou putter, kterým budete nejčastěji jamku dokončovat. Zbývá tedy místo na dalších 12 holí, kterými byste měli být schopní zahrát jakoukoliv vzdálenost po odpalu z týčka do greenu. Není nutné mít v bagu obsazená všechna místa, ale hlavním smyslem správně složené sady golfových holí je, abyste měli variantu na co nejvíc situací, ze kterých nejčastěji hrajete a abyste měli mezi holemi ideální vzdálenostní rozestupy.

Drivery

Mají největší hlavu a jejich hlavním smyslem je rozehrát jamku co nejdále a připravit si co nejlepší pozici na další ránu. Drivery se liší hlavně v promíjivosti a vyvážení. Pro rekreační hráče jsou drivery nejčastěji vyváženy do mírného draw aby eliminovali častou chybu, kdy míček po odpalu vystartuje vlevo a potom se ostře stáčí vpravo (u leváku opačně). Společně s maximální promíjivostí a vyšším vzletovým úhlem budete hrát delší a rovnější odpaly. U sportovních hráčů se preference mění směrem ke snadnějšímu tvarování a lepší odezvě. Pro pokročilé golfisty není promíjivost priorita a často od svého driveru očekávají možnost vyladit si ho pro svou ideální ránu z týčka. Proto jsou na trhu drivery s nastavitelným loftem a změnou vyvážení. Díky tomu dokáže sportovní golfista snižovat nebo zvyšovat vzletový úhel a spin míčku pro maximální carry vzdálenost a preferovaný tvar ran.

Velmi důležitou součástí driveru je shaft, který kriticky ovlivňuje, jak bude driver fungovat pro váš švih. U shaftů jsou velké rozdíly v hmotnosti a tvrdosti a pro výběr správného shaftu se neobejdete bez znalosti vaší švihové rychlosti a tempa. Starší golfista švihá pomaleji, sportovec rychleji, někdo má pomalejší tempo, jiný rychlé, dynamické. Často se stane, že shaft, který výrobce ve standardní konfiguraci s hlavou nabízí nesedne každému a proto pro výběr správného shaftu doporučujeme návštěvu našeho fitting centra, kde změříme váš švih na TrackManu a doporučíme ideální shaft, přesně pro vás.

Golfové drivery v nabídce našeho e-shopu.

Fairwayová dřeva

Dřeva dokáží slušně vylepšit vaši hru a když jim dáte šanci stanou se nepostradatelnými jak pro hru z týčka tak pro delší odpaly z fairwaye. Dřeva se do vaší sady doplňují tak abyste zaplnili vzdálenostní mezery mezi driverem a hybridem, nebo nejdelším železem. Stejně jako drivery, tak i dřeva se liší především podle promíjivosti a vyvážení. Dřeva pro rekreační hráče jsou vyvážena pro vyšší vzletový úhel a maximální promíjivost, mají nižší profil impaktové plochy, aby bylo pro hráče snadnější dostat se pod míček a ideálně ho trefit. Dřeva pro sportovní hráče jsou nejčastěji vyvážena pro střední, pronikavější trajektorii a často mají možnost nastavení loftu pro doladění preferovaného poměru mezi carry vzdáleností a celkovou vzdáleností.

Golfová fairwayová dřeva v nabídce našeho e-shopu.

Hybridy

Jsou golfové hole, které někdo miluje a druhý (zbytečně) nenávidí. Hybridy jsou tu od toho aby nahradily dlouhá železa, která jsou pro rekreační hráče těžko trefitelná. Hybridy se používají nejčastěji pro hru do greenu, ale ne zřídka je hráči používají i pro přesnější hru z týčka. Omylem je si myslet, že hybridy jsou jen pro rekreační hráče a důkazem může být i stále rostoucí obliba u hráčů na PGA Tour. Nikdo se nechce trápit železem číslo 2 nebo 3, když je tu možnost zahrát stejnou vzdálenost a s vyšší pravděpodobností dobrého výsledku. Hybridy se do sady doplňují tak aby vyplňovaly vzdálenostní mezery mezi fairwayovým dřevem a nejdelším železem, které dokážete efektivně trefovat. Výsledkem by pak mělo být, že budete mít hůl na každou vzdálenost a žádný green se pro vás nestává nedosažitelným.

Golfové hybridy v nabídce našeho e-shopu.

Železa

U této kategorie vaší golfové výbavy byste neměli dělat žádný kompromis. Současné technologie a materiály, které se používají pro výrobu, nabízejí téměř neomezené možnosti výběru těch nejlepších želez pro vás. Jak se tedy liší jednotlivé typy golfových želez?

Železa pro rekreační hráče: Nejvyšší promíjivost. Vyšší trajektorie. Minimální ztráty na vzdálenost mezi trefenou a netrefenou ránou

Železa pro pokročilé rekreační hráče: Vyšší promíjivost. Sportovnější vzhled. Progresivní design hlav. Větší hlavy a vyšší promíjivost u dlouhých želez. Menší hlavy a sportovnější vzhled u krátkých, skórovacích želez.

Železa pro sportovní hráče: Sportovní vzhled. Slušná promíjivost. Skvělá odezva a pocit při kontaktu s míčkem. Snadnější tvarování ran. Progresivní design. Větší hlavy a vyšší promíjivost u dlouhých želez. Menší hlavy a sportovnější vzhled u krátkých, skórovacích želez.

Železa pro výkonnostní hráče: Malé hlavy. Velmi sportovní vzhled podobající se žiletkám. Minimální promíjivost. Maximální možnost tvarovat rány. Precizní odezva při kontaktu s míčkem. Nepřekonatelný pocit.

Golfová železa v nabídce našeho e-shopu.

Wedge

Jsou důležitou částí vaší golfové sady. Máte-li sadu želez, bude pravděpodobně končit holí označenou jako PW (Pitching wedge). Ta se nejčastěji vyrábí v podobné konfiguraci jako ostatní železa, protože s ní budete i podobně švihat. Ostatní wedge už se vybírají podle toho aby loftem navazovaly na pitching wedge a vy jste získali hůl na každou vzdálenost a typ rány, která vás může při krátké hře potkat.

Rozlišení golfových wedgí je snadné, řiďte se primárně podle loftu. Pokud má vaše pitching wedge (PW) loft 45°, měly by na ní navazovat minimálně dvě wedge. Approach wedge (AW) s loftem 50° a Sand wedge (SW) s loftem 54° nebo 56°. Na sand wedge můžete navázat ještě Lob wedgí (LW) s loftem 60°, ale ta už je obtížnější na hraní a né každý rekreační hráč si s ní poradí. Většina golfových výrobců už dnes prodává golfové wedge pravé i levé. Leváci si tak dnes už můžou vybírat přibližně ze stejně široké nabídky jako praváci.

Důležitým parametrem u nových wedgí je správná kombinace bounce a grindu. Zjednodušeně, bounce je jak vysoko je přední hrana hlavy nad zemí a grind je tvarování patky. Bounce a grind se vybírají podle toho jak nejčastěji šviháte a z jakého povrchu. Pokud hrajete hluboký řízek a nejčastěji wedge použijete v písku nebo na měkčím povrchu, doporučuje se vyšší bounce (10° a více). Naopak pokud wedgemi řízek téměř neděláte a používáte je nejčastěji na nízko střiženém, tvrdším povrchu doporučujeme bounce 10° a nižší.

Jak říká Bob Vokey, bounce je váš přítel!

Tvarování patky se nejčastěji řeší v případech, kdy se s wedgí snažíte zahrát různé typy ran. Buď můžete mít grind univerzální (standardní), se kterým s kompromisy zahrajete každou ránu, nebo můžete zvolit grind, který vám umožní snadnější otevírání/zavírání hlavy pro bezmeznou představivost výšky a spinu vašich přihrávek.

Golfové wedge v nabídce našeho e-shopu.

Puttery

Neboli golfová hůl na jamkoviště, je hůl kterou budete nejčastěji jamku dokončovat. Nabídka designů je dnes opravdu široká a vybrat ten pravý golfový putter zabere pár desítek minut. Pro správný výběr určitě doporučujeme návštěvu kamenného obchodu. Na místě si můžete vyzkoušet, jak vám který design vyhovuje při založení. Každá hlava patru je jinak těžká a vybírat lze nejčastěji ze třech délek, 33", 34" nebo 35".

U patru byste určitě neměli opomíjet i zvuk a pocit při kontaktu s míčkem. Někomu bude vyhovovat tichý zvuk vložek z tvrzeného polyuretanu, někomu zase cinknutí od kovové vložky. Většina výrobců nerozlišuje mezi tím co je dámský nebo pánský patr. Dámský putter se vybírá podle stejných pravidel jako pánský, nejčastěji volí ženy typ mallet a délku mezi 32" až 34". Pánské patry jsou zase nejprodávanější v délkách 34" nebo 35.

Golfové puttery v nabídce našeho e-shopu.

Pokud jste článek dočetli až sem, gratulujeme! Nyní máte základní přehled o tom jak vybírat golfové hole a můžete si projít naši nabídku e-shopu v kategorii Golfové hole. Pokud se chcete s výběrem poradit osobně, navštivte naše kamenné obchody, kde se o vás rádi postaráme a doporučíme ty nejlepší golfové hole pro vaši aktuální hru a vaše cíle.

CityGolf Praha, Českobrodská 920, Praha 9 – Dolní Počernice

CityGolf Brno, Holandská 10, Brno (od 1.5.2022)

CityGolf Pardubice, Jiřího Potůčka 1, Pardubice

Doporučené produkty8