Co před golfovou sezónou zkontrolovat, aby vás hned na startu nic nepřekvapilo?

Příprava na golfovou sezónu je klíčová pro každého golfistu, který si chce užívat hru bez nepříjemných překvapení a zároveň zase o trochu vylepšit své výkony. Správná kontrola a údržba vybavení mohou výrazně ovlivnit kvalitu hry. V tomto článku se podíváme na to, jaké kroky by měl golfista před zahájením sezóny podniknout, aby jeho vybavení bylo v optimálním stavu a nečekalo ho hned na jedničce před prvním letošním odpalem nějaké nečekané překvapení.

1. Kontrola golfových holí

  • Hlavy holí: Zkontrolujte, zda nejsou hlavy holí poškozené nebo uvolněné. U driverů a dřev zkontrolujte, zda na nich nejsou praskliny. Železa a wedge doporučujeme vyčistit vlhkým ručníkem a drážky kartáčkem s měkkými štětinami. Abyste zabránili poškození impaktové plochy a drážek, vyvarujte se použití kartáčků s ocelovými štětinami.
  • Shafty: Prověřte, zda shafty nevykazují známky poškození, jako jsou trhliny, důlky nebo ohnutí. Poškozený shaft se může snadno zlomit. V lepším případě pak hlavu hole najdete, v horším případě odletí do rybníka nebo může někoho zranit.
  • Gripy: Gripy by měly být ve výborném stavu, neklouzavé a bez známek opotřebení. Pokud jsou tvrdé, slepené nebo se odlupují, je čas na výměnu. Golfový grip propojuje golfovou hůl s vašimi rukami. Pokud nebudou vaše gripy v pořádku, nikdy nebudete mít dobrý pocit.

2. Golfové míčky

  • Prohlédněte své golfové míčky a vyřaďte ty, které mají výrazné škrábance, řezy nebo jiné poškození. Míčky s menšími oděrkami jsou obvykle v pořádku pro tréninkové účely.

3. Golfový vozík a bag

  • Golfový bag: Zkontrolujte, zda jsou všechny zipy funkční a jestli není bag poškozený či roztrhaný. Zaměřte se na vrchní přihrádky na hole. Pokud je na nich už látka prodřená, je čas na výměnu. Divider je vyrobený buď z kovu nebo z tvrdého materiálu, který pokud není opatřený látkou nebo gumou, dokáže důkladně obrušovat grafitové shafty až do okamžiku, kdy shaft při švihu praskne. Zaroveň je určitě fajn i prohlédnout kapsy, jestli se tam třeba ze zapomenuté mandarinky už neklube nějaká mimozemská příšera.
  • Vozík: Ujistěte se, že vozík se snadno skládá a rozkládá, a že se jeho kola volně otáčejí. Také zkontrolujte, zda nejsou poškozené rukojeti nebo brzdy. Uvolněné matky a šroubky dotáhněte. Pokud máte elektrický vozík, je důležité zkontrolovat stav baterie. Vyzkoušet jestli se dá baterie nabít a jestli s ní po zapojení bude vozík fungovat.

4. Elektronika

  • Pokud používáte golfový GPS nebo laserový dálkoměr, zkontrolujte, jak je na tom jejich baterie a zda jsou přístoje funkční. Také nezapomeňte aktualizovat software, pokud je to potřeba.

5. Oblečení, obuv, golfová rukavice

  • Golfová obuv: Zkontrolujte, zda není obuv opotřebená nebo poškozená. U spikových bot se přesvěčte, zda není čas na výměnu spiku..
  • Oblečení: Ujistěte se, že máte dostatek vhodného oblečení pro různé povětrnostní podmínky, které mohou během golfové sezóny nastat.
  • Golfové rukavice: Asi není horší pocit, než když po zimě vytáhnete ztvrdlou, potem zničenou rukavici, v lepším případě bez děr. Nezkažte si první kola golfu rukavicí, která už měla dávno letět do koše. Rukavice má výrazný vliv na cit, ůchop a ve finále i techniku celého švihu.

6. Údržba a čištění

  • Nakonec nezapomeňte na důkladné vyčištění celého vybavení. Hlavy holí, gripy a míčky čistěte mýdlovou vodou, shafty otřete vlhkým hadříkem a obuv ošetřete vhodnými prostředky pro udržení jejich kvality. Čisté golfové vybavení od holí až po ručník jsou vaší vizitkou.

Tato předběžná kontrola a údržba vybavení nejenže zlepší váš výkon na hřišti, ale také prodlouží jeho životnost. Přejeme hezkou hru v sezóně 2024.