Jak vybrat golfová železa? Neprošvihněte další sezónu.

Při odpalech z týčka, pokud nejde o třípary, zpravidla nemáte příliš starosti s tím, kam míček přesně umístit. Většina z nás se snaží poslat míček kamkoliv, odkud budeme moci zahrát druhou ránu do greenu nebo alespoň ke greenu u pětiparů. U tříparů nebo ran do greenu už se nám trochu mění situace, protože pro dobré skóre je předpoklad zasáhnout green nebo místo kolem, ze kterého si pohodlně přihrajeme na jedno pat.

Výběr vaší sady želez nedoporučujeme podceňovat, protože s ní stoupá i padá váš sportovní zážitek a možnost se zlepšovat. Při nákupu můžete zvolit cestu volnějšího pojetí přístupu a uspokojí vás tudíž standardní konfigurace přímo ze stojanu v obchodě, nebo se můžete nechat změřit pod odborným dohledem a mít hole přesně na svou postavu a bez jakýchkoliv příplatků.

I na testování je dobré být připravený a přibližně vědět, jaké hole by mohly být správné pro vaši hru. Není efektivní přijít na testování s tím, že chcete vyzkoušet od všeho trochu. Vyberte si dva, tři modely a zbytek můžete s klidem nechat na vyškolených specialistech v autorizovaných fitting centrech.

A podle čeho zúžit výběr na modely, které stojí za to otestovat? Dáme vám pár tipů.

Design hlavy

Neexistuje asi nikdo, komu by se nelíbily nablýskané žiletky, ale existuje málo lidí, kteří s nimi dokáží hrát. Rozhodně nevybírejte hole podle toho, jak do nich dorostete, protože než se tak stane, zahrajete tolik špatných ran, že se vrátíte zpět k cyklistice nebo plavání.

Pro správný výběr je důležité, zařadit se do kategorie vašich hráčských dovedností a předpokladů. Pro zjednodušení pro vás vytvoříme tři skupiny. Do první skupiny budete patřit, pokud jste rekreační hráč, který častěji hraje a téměř netrénuje. Ke druhé se zařadíte, pokud jste pokročilý rekreační hráč, který často hraje a pravidelně trénuje. Třetí skupinu tvoří velmi pokročilí sportovní hráči, kteří hrají často a často i trénují.

Hlavy pro rekreační hráče

Hlavní cíl této kategorie holí je nabídnout vyšší promíjivost, snadnou hratelnost z různých povrchů a maximální vzdálenost. Díky rozmístění váhy po obvodu hlavy bylo možné u těchto želez zvětšit efektivní oblast pro trefování, což má dvě výhody, minimální ztráty vzdálenosti a lepší pocit při impaktu. Nemusíte trefovat míček přesně na středu hole, aby rána sedla skvěle..., hlava hole se o to ve velké míře postará sama!

Další výhodou je tzv. progresivní design. Železa jsou rozdělena nejčastěji na krátká, střední a dlouhá a podle toho je upravena šíře patky, offset, velikost hlavy, lofty apod.

Dlouhá železa mají širší patku a těžiště dále od impaktové plochy, což společně s vysokou promíjivostí usnadní hru na delších tříparech nebo druhých ranách do greenu, míček snadno dostanete do ideální trajektorie a významně si přiblížíte pozici na skórování. Střední a krátká železa se poslední dobou více podobají holím pro pokročilé hráče. Vypadají sportovněji, nabízí lepší cit při impaktu a díky vyššímu spinu i zvýšenou kontrolu po dopadu míčku na green. Progresivní design vám pomůže dosahovat větší vzdálenosti u dlouhých želez, u kterých výrobce počítá s doběhem, naopak u krátkých želez, kde je spíše doběh nežádoucí, bude míček zastavovat do několika stop od pitchmarku.

Hlavy pro pokročilé rekreační hráče

Hole pro pokročilé hráče se vyznačují sportovním designem hlavy se snadnější možností tvarování ran. Většina želez této kategorie má užší patku, tenčí horní linku a menší sweetspot. Výrobce předpokládá, že tito hráči mají konzistentní techniku a dokáží míček odpalovat po ideální trajektorii pro optimální dopadový úhel a spin.

Díky použití nových materiálů a technologií se tyto hole stávají velmi vyhledávanými širokou skupinou hráčů od středně pokročilých, ambiciozních hráčů až po tourové profesionály. Stejně jako u holí pro rekreační hráče jsou v této kategorii sady s progresivním designem hlav, tak aby se snadněji odpalovalo dlouhými železy, která jsou vyvážena pro vyšší trajektorii se strmějším dopadovým úhlem pro lepší kontrolu dopadu na green. U krátkých želez je hlavní důraz na cit při kontaktu s míčkem pro vyvážený spin a vzdálenost.

Design pro sportovní a výkonnostní hráče

Asi každý golfista si někdy zkusil odpálit míček žiletkami a pamatuje si ty nepříjemné vibrace do paží když netrefil ideálně a naopak čistý, měkký pocit při trefení sweetspotu. U tohoto typu holí už výrobce předpokládá, že hráč dokonale trefuje míček, a tak mu nabízí možnost hrát nejrůznější typy ran. Hlavy holí jsou menší právě proto, aby měl golfista, co nejlepší odezvu a kontakt s míčkem a zemí. Hraje se tu hlavně na přesnost a maximální kontrolu. Jen nepatrná změna pozice hlavy při impaktu, způsobuje jiný typ rány a to je to, co sportovní hráče baví.

Pro nízké skóre už musí umět zahrát rány s nejrůznějším směrem nebo trajektorií a to mu modely typu Blade, dokonale umožňují. Hlavní charakteristikou žiletek je tenká horní linka, úzká patka, malý sweetspot (efektivní oblast trefování), minimální offset a vyšší lofty.

Lité nebo kované? Výhodou kovaných holí je lepší cit a odezva při kontaktu s míčkem. U litých holí je hlavní výhodou delší životnost. Nedá se jednoznačně říci, který typ je lepší a pro koho. 

Jak se orientovat v shaftech

Pokud jste zúžili výběr na dva až tři modely holí, tak máte to nejtěžší za sebou. V případě, že se rozhodnete navštívit testovací centrum, tak se o zbytek postará odborník. Pokud se rozhodnete pro standardní konfiguraci, tak máte smůlu a musíte se spokojit s shafty, které vám určil výrobce.

U shaftů je nejdůležitější váha a tvrdost. U těch, kterými jsou standardní hole osazené, je riziko v tom, že mezi výrobci platí pravidlo, čím větší promíjivost hlavy mají, tím lehčími shafty jsou osazené. Silový hráč, který s golfem začíná, pak nemá moc možností natrefit na železa s vyšší promíjivostí, osazené těžšími shafty. Pokročilý hráč s pomalejším tempem a pomalejší švihovou rychlostí, prakticky nemá možnost narazit na kombinaci hlavy pro sportovní hráče, které jsou osazené shaftem s nižší váhou. Švihové tempo vám napoví, jestli máte hrát spíš grafitové nebo ocelové shafty a s jakou váhou.

Grafitové shafty s váhou od 55 do 80gr se doporučují hráčům s plynulejším, pomalým tempem. Ocelové shafty bychom rozdělili do tří kategorii, lehké od přibližně 85 do 100gr, střední 100 až 120gr a těžké nad 120gr. S rychlým dynamickým tempem roste úměrně i váha shaftů, které by měl hráč na svých železech mít. Druhým parametrem je tvrdost shaftu, kterou vybíráme podle švihové rychlosti. Stejně jako u driverů existují i u želez tabulky, kde si podle vaší carry vzdálenosti vyberete tvrdost shaftů, ale jde pouze o orientační data. Správnou odpověď vám dá zase jen kvalitní měřící technika a odborník, který dokáže získané údaje z dat vyhodnotit.

Správný grip zvýší cit při vašich odpalech

Grip je místo, kde dochází ke kontaktu mezi vámi a holí. Shodneme se na tom, že se špatným gripem v porovnání se špatným shaftem asi dokážete hrát, ale proč si to ještě neulehčit.

U gripů je nejdůležitější jejich tloušťka. Příliš tlusté gripy mohou způsobovat zablokování vašeho zápěstí při impaktu a rány budou končit vpravo od cíle, naopak tenké gripy způsobují vyšší aktivitu vašeho zápěstí a míček bude končit vlevo od cíle. Tloušťku gripu by měli řešit i všichni, kteří mají problémy se zápěstím nebo předloktím, tlustší grip nemusíte svírat takovou silou, díky čemuž snížíte napětí při držení.

Dámské dlaně jsou menší než pánské a proto dámy používají ve většině případů dámskou velikost. U mužů je možností několik, standardní pánský, midsize nebo jumbo grip. Vše odstupňované podle velikosti vaší dlaně s možností dalších úprav podlepením páskami. Nejjednodušší způsob, jak si svou tloušťku určíte, je velikost vaší rukavice, používáte-li S nebo M, bude vám pravděpodobně vyhovovat standardní tloušťka, v opačných případech potřebujete grip upravit. Na trhu je nepřeberné množství značek, materiálů a barev, ale doporučujeme se orientovat podle jejich tvrdosti, některá guma je měkčí, některá tvrdší, některé gripy jsou hladké, jiné kordové (prošívané). Výhodou kordových gripů je lepší držení u hráčů s vyšší švihovou rychlostí, hladké gripy uvítají hráči, kteří mají silné držení a z kordových gripů mívají rozedřené dlaně. Další výhodou měkčích gripů je i jejich schopnost absorbovat vibrace u nepřesných odpalů. Posledním, co si můžete na gripu rozmyslet je jeho barva, někdo se spokojí s černou, ale proč si pohled na hole nezpříjemnit modrou, červenou, růžovou nebo zelenou. Nezřídka se stává, že hráči barvy gripů ve své sadě kombinují. Kdo hraje v jakémkoliv počasí, musí též vzít v úvahu, že hladké gripy jsou už při mírném dešti velmi kluzké a komplikují vaši techniku.

V autorizovaném fitting centru CityGolf je možné vyzkoušet různé kombinace hlav a shaftů, tak aby klient vždy dostal nabídku na vybavení se kterým bude hrát nejlepší golf. Věnujte čas při výběru vaší ideální sady želez. Je přece vždy lepší hrát s vyšší promíjivostí na par než nosit s žiletkami hektar. Hezkou hru.

Proč se při výběru vašich želez neorientovat podle vašeho HCP? Buďte opatrní pokud někde uvidíte tabulku rozdělení želez podle HCP. Jistě může o golfistovi leccos prozradit, ale rozhodně podle HCP nejde dělit železa do kategorií. Hráč s HCP 30 může mít skvělou hru železy a bez problémů může hrát hole pro pokročilé rekreační hráče i přesto, že jeho hra vykazuje nedostatky ve hře z týčka a slabiny krátké hry... Naopak HCP 10, může mít skvělou krátkou hru a patování, čímž dohání chyby, které vyrobí při hře železy. Takový hráč má dvě možnosti, věnovat se tréninku s holemi pro pokročilé rekreační hráče, nebo zkusit železa pro rekreační hráče s vyšší promíjivostí