Jak vybrat ideální golfovou rukavici?

Držení je základ a golfová rukavice má svou nezastupitelnou funkci pro perfektní ránu.

Snad každá golfová značka má v nabídce i své modely golfových rukavic. I přes to, že se rukavice označují velikostí (XS, S, M, ML, L, XL, XXL), vás asi nepřekvapí, že rozdíly mezi značkami i jednotlivými modely jsou někdy značné. Když si vybíráte správnou golfovou rukavici, neměli byste dělat žádný kompromis a rukavice by vám měla sednout jako druhá kůže.

Široká nabídka modelů rukavic od jednotlivých golfových značek je pro klienty celkem matoucí a proto jsme za těch třináct let, co jsme na golfovém trhu, vybrali značky, které bychom sami jako golfisté používali a s důvěrou je můžeme doporučovat. To však neznamená, že všechny ostatní značky jsou špatné, ale rozhodnutí omezit nabídku jen na to nejlepší co na trhu je nám dávalo smysl a můžeme s klidným svědomím tvrdit, že v nabídce golfových rukavic nemáme slabé místo.

V naší nabídce naleznete golfové rukavice FootJoy, Titleist, Under Armour a Callaway.

Jak vyberete ideální golfovou rukavici?

Velikost golfové rukavice. Vaše první kroky by měli vést do obchodu, kde si konkrétní model vyzkoušíte na své ruce. Každá rukavice je jinak široká, jinak dlouhá, má jinou délku a šířku prstů a jinak se v ní budete cítit. Rukavice by neměla být nikde volná ani by neměla omezovat při držení hole.

Pánská golfová rukavice. Dámská golfová rukaviceJediný rozdíl mezi dámskými a pánskými golfovými rukavicemi je ve velikosti. I přes to, že budete v ruce držet velikost M, pánský model bude větší než dámský. Nezřídka se stává, že si golfistka vybere pánský model a opačně golfista s malými dlaněmi odchází s dámskou golfovou rukavicí.

Dětské golfové rukavice. I nejmenší hráči mají na výběr mezi velikostmi. Nejčastěji budete moci vybírat z velikostí S, M, ML a L. Dětská golfová rukavice je na stupnici velikostí menší než dámské a proto dětská velikost M bude o dost menší než dámská velikosti M.

Kožená golfová rukavice. Pocit je to, co dělá kožené golfové rukavice nejpopulárnějšími. Dražší modely jsou vyrobené z pravé kůže, levnější ze syntetické kůže. Golfové rukavice z pravé kůže preferují golfisté jako svou turnajovou rukavici. Pocitově jsou velmi měkké, rychleji schnou a více "dýchají". Jedinou jejich nevýhodou je kratší životnost. Golfové rukavice ze syntetické kůže mají delší životnost, ale na úkor prodyšnosti a menšího komfortu. Syntetická kůže není tak měkká a příjemná na dlani. Hráči, kterým se více potí ruce si rozhodně nebudou v syntetických rukavicích libovat.

Golfová rukavice do deště. To je věc, kterou by měl mít každý golfista připravenou v bagu. Když vás zastihne déšť, přichází čas na to, vyměnit svou koženou rukavici za rukavici do deště. Díky tomu budete mít nejen lepší držení, ale hlavně si koženou rukavici nezničíte, protože pravá kůže má po namočení tendenci tvrdnout. Golfová rukavice do deště je stále populárnější i v horkých letních dnech protože je vyrobena z materiálu, který rychle schne a díky tomu se vám nebude ruka na gripech smekat.

Jak často měnit golfovou rukavici? To je hodně individuální, ale je potřeba si uvědomit, že je to golfová rukavice, přes kterou máte kontakt s gripem své hole. Je to právě rukavice, která zlepšuje držení a cit. Proto pokud cítíte, že vaše současná rukavice ztrácí tyto vlastnosti, je nejvyšší čas vyrazit pro novou. Pokud patříte mezi hráče, kteří si řeknou, že jedna rukavice na sezónu je až až, možná vám rozhodování o nákupu nové usnadní srovnání, že ve zpocených a nepraných golfových ponožkách také neodchodíte celou sezónu. 

Životnost golfové rukavice zvýšíte tím, že budete mít k dispozici více rukavic, které budete točit. Úplně nejvíc pro svou rukavici uděláte, když ji mezi devítkami vyměníte. Díky tomu může nepoužívaná rukavice dostatečně vyschnout a zachovat si své nejlepší vlastnosti co nejdéle. Dalším tipem od nás je mít rukavice rozdělené na turnajové, tréninkové a do deště. Na tréninku odpalujete hromadu odpalů a to nemusí rukavici z pravé kůže dělat zrovna dobře, proto je fajn mít na trénink připravenou buď rukavici ze syntetické kůže, nebo speciální rukavici s "vyztuženými" místy, která jsou při švihu nejvíce namáhaná.

A teď nějaký závěr jak to tedy s rukavicemi udělat a co mít ve svém bagu.

  • rukavice z pravé kůže pro turnajová kola. Měňte je podle počtu odehraných kol.
  • tréninková rukavice ze syntetické kůže, nebo technického materiálu. Ideální pro maximum odehraných ran, nebo pro hráče se silným držením.
  • rukavice do deště. Rezervní rukavice v bagu pro případ, že začne pršet.